Тема. Буква Ї, ї.
Мета: закріплювати знання учнів з вивченої букви Ї, ї та особливістю її звукового значення, формувати навички читання та переказу тексту, продовжити роботу над звуковим аналізом слів; розвивати навички виразного читання віршованого тексту; виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
- ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Перевірка готовності учнів до уроку.
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?!
Тож гаразд, часу не гаєм
І урок розпочинаєм.
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Перевірка домашнього завдання
-Давайте згадаємо з якою буквою ми ознайомилися на минулому уроці? (Буква Її)
- Давайте згадаємо, з якою красунею ми познайомилися на минулому уроці
(Це красуня буква Ї, ї)
-Яку обіцянку вона дала своїм творцям?
(завжди позначатиме два звука Й та І)
2.Гра «Упіймай звук»
(Читання скоромовки із пришвидшенням темпу)
Їжак з їжаченям
Їдуть по гриби щодня,
Їжачиха помагає –
Сироїжки їм збирає.
— Пригадайте правила сидіння за партою. Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
1. Каліграфічна хвилинка
Письмо букви ї та її з’єднань з іншими літерами.
2 .Загадка
— Послухайте загадку.
Це усе- наш рідний край:
Поле, річка, зелен-гай.
Любо стежкою іти,
Тут живемо я і ти! Де ми живемо?
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКІВ
1.Розповідь учителя з елементами бесіди.
Сьогодні в нас незвичайний урок. Сьогодні ми з вами будемо подорожувати своїм містом.
ІV.СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Яким транспортом ми будемо добиратися, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:
Він по рейках вдалеч мчить,
Ще й фурчить, шипить, сичить (поїзд, подорож, поїздка)
- Що спільного є в цих словах? (Буква Ї.)
- Які звуки позначає ця буква? (йі)
Гра «Збери слово»
— З «розкиданих» букв зберіть слово. Поїздка-поїзд, їзда, їда, код)
— З двох слів (за вибором) складіть і запишіть речення.
Учитель: Отже ми сьогодні закріплюємо наші знання щодо вживання букви ї у словах та особливістю її звукового значення.
Кожна людина, яка поважає себе, країну, мову, не буде калічити своєї мови, бо вихована людина говорить грамотно і красиво, навіть про найбуденніші речі, бо мова не ділиться на святкову і буденну.
А чи завжди люди вмiли розмовляти? Чи спiлкувалися вони між собою за допомогою мови?
Про це можна довiдатись, заглянувши у наше далеке-далеке минуле.
Легенда про виникнення писемності
Жило на землi плем’я розумних людей. Вмiли вони полювати, готувати їжу на вогнищi. А всi ці знання зберiгали в пам’ятi, а дiтки вчились у батькiв, спостерiгаючи за ними. I жила в цьому племенi сiм’я: мама, тато i донька Ая. Одного разу пiшли тато з Аєю до лiсу i вистежили здоровенного ведмедя. Тато хотiв вполювати звiра, та списа забув удома. Взяв тодi вiн шматок кори i намалював листа дружинi (писати тодi вмiли тiльки так). Мама «прочитала» листа i закричала. Збiглися всi родичі племенi. А жiнка їм пояснила, що її чоловiка хоче ведмідь з’їсти, i показала кожному листа. Всi схопили зброю i кинулись на допомогу. А мисливець, побачивши озброєних родичiв, подумав, що його хочуть убити, i почав утiкати. Бiгав, доки не натрапив по дорозi на старця-мудреця. Почав просити у нього захисту. Коли все з’ясувалося, то люди племенi ще довго смiялися. Та старiйшини задумались i, щоб не було плутанини, вирiшили придумати iнше письмо, щоб легше було тлумачити написане. І придумали лiтери. Не знали, як же назвати всi цi лiтери, а тут перед ними дiвчинка гралася на iм’я Ая. Отож вирішили, що першу літеру назвуть А, а остання буде Я. Згодом були названi всi лiтери.
Так виникло письмо. З того часу люди почали користуватися не лише усним, а й писемним мовленням.
Зараз вам може бути смiшно, але у рукописах грецького iсторика Геродота, який жив ще у V столiттi, є така розповідь.
Одного разу скiфи направили персам «лист», який складався з жаби, мишi, птаха та п’яти справжнiх стрiл. Як на вашу думку, що б вiн мiг означати?
Цей лист означав: «Якщо ви, перси, не навчитеся стрибати по болотах, як жаба, ховатися в норах, як миша, i лiтати, як птах, то ви будете засипанi нашими стрiлами, як тiльки ступите на нашу землю.»
Багато столiть пройшло, доки люди звикли до письма, доки запам’ятали, що як називається. Наше слов’янське письмо — знайомі і звичайнi лiтери абетки — пройшло довжелезний шлях, поки дiйшло до нас.
На нашу землю ця азбука прийшла тисячу рокiв тому. Увесь час вона змiнювалась, аж поки не стала такою, якою ми сьогоднi й користуємося. Важко навiть сказати, скільки людей протягом столiть доклали зусиль, щоб сьогоднi ми з вами могли читати і писати.
Поява письма в історії людства не випадкова: писемність виникла з потреби зафіксувати думку, щоб передати її на відстань або прийдешнім поколінням.
Кожен народ ішов своїм шляхом до створення писемності. Та етапи розвитку письма в усіх народів земної кулі приблизно однакові.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Одягну в неділю рано
Вишиту сорочку,
Вийду з хати, закружляю,
Запалю в таночку!
Засміється, заспіває
Сонце над ланами,
Прийме землю калинове
З дивними піснями.
Робота з підручником
Відкрийте підручники на сторінці 53
Кого ви бачите на малюнку? (Їжачків)
Як ви гадаєте, що хочуть зробити вони? (Назбирати грибів)
«Вибіркове письмо»
Виписати з тексту «Осінні турботи їжачка» слова, в яких пишеться буква Ї
- Скільки таких слів, порахуйте (4 слова)
- Запишемо їх у свої зошити.
Гра «Збери слово»
— З «розкиданих» букв зберіть слово. Поїздка-поїзд, їзда, їда, код)
— З двох слів (за вибором) складіть і запишіть речення.
VІ.Узагальнення та закріплення матеріалу, розвиток навичок читання й мовлення
Робота з підручником (с. 53).
- Читання тексту «Осінні турботи їжачка» разом з вчителем.
- Читання тексту учнями «ланцюжком».
- Читання тексту учнями вибірково.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда з учнями.
Про яку букву йшла мова на уроці?
Які звуки вона позначає на письмі?
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати усну розповідь про своє місто.